Aranylabda

VB 2002

C csoport

Argentína 2-1 Elefántcsontpart

Hernan Crespo és Javier Saviola góljára mindössze Didier Drogba tudott válaszolni, így a C csoport első fordulójának rangadóján Argentína 2-1-re győzött Elefántcsontpart ellen.

Eredmény, C csoport, 1. forduló:
Argentína - Elefántcsontpart 2-1 (2-0)
Hamburg, 50 000 néző
v.: Frank de Bleeckere (belga)
Argentína: Abbondanzieri - Burdisso, Ayala, Heinze, Sorin - Mascherano, Cambiasso, Riquelme (Aimar, 93.), Maxi Rodriguez - Saviola (Luis González, 76.), Crespo (Palacio, 64.).
Elefántcsontpart: Tizié - Eboue, K. Touré, Meite, Boka - Keita (A. Kone, 77.),  Zokora, Y. Touré, Akalé (B. Kone, 62.) - B. Kalou (Dindane, 56.), Drogba.
gól: Crespo (24.), Saviola (38.), illetve Drogba (82.)
sárga lap: Saviola (41.), Heinze (49.), González (81.) illetve Eboué (61.), Drogba (91.)

Az első félidőben gyakorlatilag eldöntötte a mérkőzést a dél-amerikai együttes. A 14. percben ugyan még megmenekültek az „Elefántok”, Ayala bombafejese után ugyanis a belga De Bleeckere bíró jelezte, a labda nem haladt át teljes terjedelmével a gólvonalon.

A 24. percben aztán már semmi sem segített, Riquelme szabadrúgása után Crespo lőtt közelről Tizié hálójába (1-0). A 38. percben Saviola növelte az előnyt, így az argentinok kétgólos előnnyel vonulhattak pihenőre.

A második félidőben a dél-amerikai együttes már nem nagyon erőltette a támadásokat, ez felhozta az afrikai csapatot, s a nagy erőlködés során a 82. percben megszületett az újonc első vébégólja, szerzője ki más lehetett, mint a Chelsea klasszisa, Didier Drogba.

Összességében Argentína megérdemelt győzelmet aratott, de a 2-1-es vereséggel Elefántcsontpart sem szégyenkezhet, az afrikai gárda képes lehet még a meglepetésre.

A meccs legjobbja: a Chelsea csatára, Hernan Crespo, aki góljával megadta a meccs alaphangulatát, s elindította Argentínát a győzelem felé vezető úton.

Szerbia és Montenegró 0-1 Hollandia

Gyenge mérkőzésen egy korai Robben-találat döntötte el a Szerbia-Montenegró-Hollandia összecsapást, így az argentinok után a „tulipánosok” állnak 3 ponttal a C csoport élén.

Szerbia-Montenegró - Hollandia 0-1 (0-1)
Lipcse, 43 000 néző
v.: Markus Merk (német)
Szerbia-Montenegró: Jevric - Gavrancic, Nenad Djordjevic (Koroman, 43.), Krstajic, Dragutinovic - Nadj, Duljaj, Stankovic, Predrag Djordjevic - Kezman (Ljoboja, 67.), Milosevic (Zigic, a szünetben)
Hollandia: van der Sar - Heitinga, Ooijer, Mathijsen (Boulahrouz, 86.), van Bronckhorst - van Bommel (Landzaat, 60.), Sneijder, Cocu - van Persie, van Nistelrooy (Kuijt, 69.), Robben
gól: Robben (18.)
sárga lap: Stankovic (34.), Koroman (64.), Gavrancic (89.), illetve van Bronckhorst (56.), Heitinga (85.)

Furcsa meccset vívott egymással a két válogatott, amely a statisztika szerint összesen tíz alkalommal lőtt kapura (már amelyik lövésekből gól születhetett volna), ebből hatszor a hollandok kísérleteztek. 90 perc alatt ez elég gyatra teljesítmény, nem véletlen, hogy mindössze egy gólt hozott az összecsapás.

Az első félidő gyakorlatilag két eseményből állt: a 19. percben az álmélkodó szerb védők mellett/között Van Persie adott kiváló labdát Robbennek, aki begyalogolt a kapuig, megszerezve a vezetést (és mint később kiderült, a győzelmet is) Hollandiának.

A szerbek nem tudtak válaszolni erre, egyetlen valamirevaló helyzetükre az első félidő hosszabbításáig kellett várni, amikor a csereként beálló Koroman jelezte, ők is gólszerzésre törekednének.

Persze a törekvés erejéig legalább a kaput el kellett volna találni, ez a szerbeknek a 71. percben sikerült először, akkor ismét Koroman jeleskedett, az elgémberedő Van der Sar azonban vetődve védett a bal saroknál.

A hajrában mindent elkövettek a szerbek, de nem sikerült az egyenlítés, Marco van Basten együttese kiszenvedte a győzelmet – a gyenge mérkőzés ellenére megérdemelten.

A meccs legjobbja: Arjen Robben állandó veszélyt jelentett a szerbek kapujára, gyorsaságát, cselezőkészségét és lövőerejét gyakran kamatoztatta, nem véletlen, hogy az ő nevéhez fűződött a találkozó egyetlen gólja is.

Argentína 6-0 Szerbia és Montenegró

Hat gól, argentin tündöklés, csodálatos mérkőzés! A szerbek ismét kaptak egy hatost egy világversenyen, Argentína a lehengerlő játéka ellen nem volt ellenszer.

C csoport, 2. forduló:
Argentína - Szerbia és Montenegró 6-0 (3-0)
Gelsenkirchen, 50 000 néző
v.: Roberto Rosetti (olasz)
Argentína: Abbondanzieri - Burdisso, Ayala, Heinze, Sorin - Luis Gonzalez (Esteban Cambiasso, 17.), Mascherano, Maxi Rodriguez (Messi, 75.) - Riquelme - Saviola (Tevez, 59.), Crespo
Szerbia és Montenegró: Jevric - Duljaj, Gavrancic, Krstajic, Dudic - Nadj (Ergic, a szünetben), Stankovic, Djordjevic, Koroman (Ljuboja, 50.) - Milosevic (Vukic, 70.), Kezman
gól: Rodriguez (6., 41.), Cambiasso (31.), Crespo (78.), Tevez (84.), Messi (88.)
sárga lap: Crespo (36.), illetve Koroman (7.), Nadj (27.), Krstajic (42.) kiállítva: Kezman (65.)

Az Argentína-Szerbia és Montenegró mérkőzéstől nagyon sokat várhattunk. A vb halálcsoportjában a szerbek győzelmi kényszerrel léptek fel, az argentinok pedig sikerük esetén a továbbjutás kapujába kerülhettek volna.

Az első percektől kezdve szikrázó és nagyon magas színvonalú játék zajlott a pályán. A 6. percben egy csodálatos támadás végén Maxi Rodriguez Saviola passzából meg is szerezte a Dél-Amerikaiak vezető találatát! A szerbek azonban nem adták fel, keményen játszottak, igaz, helyzetbe nem tudtak kerülni.

Az eredetileg argentin nyomással kezdődő meccs a 20. perc környékére éles fordulatot vett: ekkorra már a szerbek tartották többet a labdát és kényszerítették akaratukat ellenfelükre. A 27. percben a szorításból kijövő argentinok Riquelme lövésével ismét veszélyeztettek, ám az elkerülte a kaput, két perccel később pedig a világbajnokság eddigi legszebb találatát szerezték meg az argentinok! Miután perceken át passzolgattak zavartalanul a szerbek térfelén, megiramodtak, Saviola Crespóhoz passzolt, aki sarokkal visszatette a lasztit, amit a középpályás a hálóba vágott – 2-0!

Szűk 10 perccel később Crespo már csapata harmadik gólját szerezte, ám azt a bíró érvénytelenítette – les miatt, tévesen. Pár perccel később azonban nem volt kegyelem: a hihetetlen jól játszó argentinoktól Saviola adta a gólpasszt Rodrigueznek – a szünetre így 3-0-s Dél-Amerikai előnnyel vonultak a csapatok.

A második játékrész egy Milosevics-bombával indult, majd továbbra is támadásban maradtak a szerbek. Ez azonban nem zavarta meg a roppant magabiztos és kiváló teljesítményt nyújtó argentinokat, akik Crespo révén veszélyeztettek. Egy Saviola-Tevez csere során lehetőség volt megtapsolni az első három gólban tevékeny részt vállaló ex-Barca csatárt is.

A 65. percben az addig szimpatikusan játszó, a meccset fel nem adó Szerbia szinte reménytelen helyzetbe került: Kezsman, egyik legjobb csatáruk piros lapot kapott, a szerb mester rögtön le is hozta a 100. válogatottságát ünneplő Milosevicset, helyette egy védő, Vukics lépett pályára.

A csapatok beálló játéka okán kissé leálló meccsbe új életet vitt a csereként beállt Messi, aki két perccel a beállítása után gólpasszt adott Cresponak – 4-0 az argentinok javára! Hat perccel később megjött az ötödik is, Carlos Tevez értékesítette Riquelme passzát, s a játékhoz ismét kedvet kapó argentin együttes tovább alázta déli szomszédunkat. A 87. percben Crespo még a kapusba lőtt, egy perccel később azonban Messi a hálóba talált.

Argentína végül 6-0 arányban győzte le a Kezsman kiállításáig azért partnernek számító Szerbia és Montenegrót. Az idei torna eddigi legjobb meccsét láttuk, s a résztvevő csapatoknak komoly feladatot jelent majd jobb 90 percet produkálni a ma délutáninál. A szerbek a 2000-es Eb után ismét kapnak egy hatost (akkor a házigazda hollandoknak legalább rúgtak egyet), Argentína pedig alaposan ráijesztett a magukat vb-esélyesnek gondoló, eddig semmit sem mutató nagycsapatokra.

A meccs legjobbja: képtelenség választani Riquelme és Saviola között – mindenki tegye meg maga! Előbbi végig a pályán volt és fantasztikusan szervezte meg csapata játékát, Saviola pedig az első 3 argentin gól előkészítésében közvetlenül jeleskedett. Az olvasó dönt!

Hollandia 2-1 Elefántcsontpart

Argentína 6-0-s győzelme nagy hatással volt a csoport második mérkőzésére is: Hollandia és Elefántcsontpart szórakoztató, jó mérkőzést vívott egymással. Továbbjutottak a hollandok.

Hollandia - Elefántcsontpart 2-1 (2-1)
Stuttgart, 50 ezer néző
v.:  Oscar Ruiz (kolumbiai)
Hollandia: Van der Sar - Heitinga (Boulahrouz, a szünetben), Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, Sneijder (Van der Vaart, 50.), Cocu - Van Persie, Van Nistelrooy (Landzaat, 73.), Robben
Elefántcsonpart: Tizie - Eboue, Toure, Boka, Meite - Zokora, B. Kone (Dindane, 62.), G. Y. Toure, Romaric (Yapi Yapo, 62.)- A. Kone (Akale, 73.), Drogba
gól: van Persie (23.), van Nistelrooy (27.), illetve B. Kone (38.)
sárga lap: Robben (34.), Mathijsen (35.), van Bommel (58.), Boulahrouz (94), illetve Zokora (25.), Drogba (41.), Boka (66.)

A találkozó eleje változatos és jó iramú mérkőzést hozott, holland fölénnyel. Komoly helyzetet azonban nem tudtak kidolgozni, idővel pedig feltámadtak az afrikaiak. A félidő derekán azonban megnyugtató előnyre tett szert Hollandia van Persie és van Nistelrooy 1-1 góljával.

Az elefántcsontparti védelem megingásai után a támadók elkezdtek villogni. Zokora 25-26 méterről hatalmas kapufát lőtt, majd Bakary Koné egy nagyszerű szóló után bombagólt lőtt a holland kapuba!

Sőt, a holland védelem ügyetlenkedései következtében elkezdtek nyomni az afrikaiak, ám a félidő végéig már nem sikerült egyenlíteniük.

A második 45 percben Elefántcsontpart azzal a tudattal lépett pályára, hogy vereségével biztos kieső. Így csúnyán elkezdték rohamozni Hollandia ketrecét, a védők egyre többször csak szabálytalanul tudták megállítani a támadásokat.

Néha erre a 16-oson belül került sor, ám a bírói síp néma maradt, nem ítélt tizenegyest. A meccs utolsó perceiben Elefántcsontpart egy utolsó, teljes attakot indított, ám nem tudott egyenlíteni, így kiesett.

A meccs legjobbja: Van Persie szemre is tetszetősen játszott, ám engedtessék meg, hogy itt és most a vesztes csapatból válasszunk; Zokora nagyszerű dolgokat művelt a pályán, majdnem kettétörte a lécet. A vb-n már csak egy meccset játszik, itt a lehetőség, hogy tovább élénkítse az iránta már élő figyelmet!

Elefántcsontpart 3-2 Szerbia és Montenegró

Történelme első világbajnoki mérkőzését nyerte meg Elefántcsontpart együttese, amely a már kiesett csapatok találkozóján 0-2-es hátrányból győzött Szerbia-Montenegró legjobbjai ellen.

Eredmény, C csoport, 3. forduló:
Elefántcsontpart - Szerbia-Montenegró 3-2 (1-2)
München, 66 ezer néző
v.: Rodriguez (mexikói)
Elefántcsontpart: Barry - Eboué, Kouassi, Domoraud, Boka - Keita (Kalou, 72.), Zokora, Y. Touré, Akalé (B. Koné, 59.) - A. Koné, Dindane.
Szerbia-Montenegró: Jevric - N. Djordjevic, Gavrancic, Dudic, Krstajic (Nadj, 16.) - Ergic, Duljaj, Stankovic, P. Djordjevic - Ilic, Zigic (Milosevic, 65.).
gól: Dindane (37., 68, az elsőt 11-esből), Kalou (86., 11-esből), illetve Zigic (10.), Ilic (20.)
sárga lap: Nadj (17., 45+1), Keita (33.), Dudic (35.), Duljaj (37.), Domoraud (42., 92.), Dindane (43.), Gavrancic (56.)
kiállítva: Nadj (45+1.), Domoraud (92.)

Henri Michel szövetségi kapitány úgy döntött, ha csapata már kiesett, akkor legalább minden játékosának lehetőséget ad az utolsó, szerbek elleni csoportmérkőzésen. Ennek megfelelően a védelem tengelyében Cyrille Domoraud és Blaise Kouassi szerepelt, a csatársorban pedig Aruna Dindane kezdett.

A szerbeknél fel sem lehet sorolni a sok eltiltottat és sérültet, ami változást hozott a korábbiakhoz képest, az a Nikola Zigic, Ivica Olic kettős szerepeltetése volt.

És sokáig úgy tűnt, Petkovic mester húzása beválik (szegény kapitánynak sok választása nem volt, hiszen Kezmanra és Koromnara sem számíthatott), a 10. percben a Crvena zvezda hórihorgas csatára, Zigic használta ki a védelem buta hibáját, s szerezett vezetést, majd a 20. percben Ilic tette ugyanezt, második üres kapus gólját szerezve a szerbeknek.

0-2 után sem adta fel Elefántcsontpart, a 35. percben Dudic érthetetlen módon kezezett a büntetőterületen belül, a 11-est Dindane kétszer is berúgta (a mexikói játékvezető ugyanis megismételtette a büntetőt).

A félidő hosszabbításában a csereként beálló Nadj már második sárga lapját kapta, megfogyatkozott tehát az európai együttes.

A 67. percben egyenlítette Elefántcsontpart: Keita labdáját Dindane 7 m-ről bólintotta a kapu jobb alsó sarkába. Sőt, a 85. percben már vezetett az afrikai gárda, Dudic ugyanis „menetrendszerűen” kezezett, Kalou pedig nem hibázta el a büntetőt.

Elefántcsontpart első vb-szereplésén első győzelmét szerezte, míg Szerbia-Montenegró csúfosan, pont nélkül utazhat haza, s minden bizonnyal komoly büntetés vár a játékosokra – már ha a szövetség betartja fenyegetését.

A meccs legjobbja: egyértelműen a két gólt szerző Aruna Dindane emelkedett ki a mezőnyből, aki kiválóan pótolta a Chelsea klasszisát, Drogbát. A Lens támadója erőteljes, technikás futballprodukciójával minden bizonnyal több élcsapat érdeklődését is felkeltette.

Hollandia 0-0 Argentína

Gól nélküli döntetlennel fejezte be a csoportküzdelmeket Argentína és Hollandia labdarúgócsapata, így az élen végző dél-amerikaiak Mexikó, a „tulipánosok” Portugália ellen lépnek majd pályára.

Hollandia - Argentína 0-0
Frankfurt, 48 ezer néző
v.: Luis Medina Cantalejo (spanyol)
Hollandia: Van der Sar - Jaliens, Boulahrouz, Ooijer, De Cler - Sneijder (Maduro, 86.), Van der Vaart, Cocu - Kuijt, Van Nistelrooy (Babel, 56.), Van Persie (Landzaat, 67.)
Argentína: Abbondanzieri - Burdisso (Coloccini, 24.), Ayala, Milito, Cufré - Cambiasso, Mascherano, Riquelme (Aimar, 80.), Maxi Rodriguez - Messi (Cruz, 69.), Tevez
sárga lap: Kuijt (28.), Ooijer (42.), de Cler (48.), illetve Cambiasso (57.), Mascherano (90.)

A papírformának megfelelően semmi extrát nem hozott a C csoport két százszázalékos csapatának csatája. A hollandok eleve tartalékosan léptek pályára, MArco van Basten ugyanis nem kívánt semmit sem kockáztatni. Így a sárgalapos Giovanni van Bronckhorst, Arjen Robben, Mark van Bommel és Joris Mathijsen egy percnyi lehetőséget sem kapott, John Heitinga kisebb sérülés miatt maradt ki, Phillip Cocu viszont végül vállalta a játékot.

Bekerült viszont a csapatba Kew Jaliens, Tim de Cler és Dirk Kuyt, cserekét szóhoz jutott Denny Landzaat és Hedwiges Maduro. A kapuban Edwin van der Sar ünnepelt, immár 112. alkalommal szerepelt a nemzeti csapatban beállítva ezzel Frank de Boer rekordját.

A másik oldalon José Pekerman gondolkodásmódja sem tért el nagyban kollégájáétól: Hernán Crespo, Gabriel Heinze és Javier Saviola sárga lapjai miatt kispadon ücsörgött.

Nem is hozott nagy izgalmat az összecsapás, az első félidőben Kuijt lövésén és Boulahrouz „önkapufáján” kívül nem történt más érdekesség. A második játékrész sem bővelkedett izgalmakban, egy Riquelme- és egy Tevez-próbálkozást lehetett feljegyezni, így békés 0-0-lal végződött az összecsapás.

Ennek megfelelően a csoport élén Argentína végzett, a második Hollandia lett, a nyolcaddöntőben Mexikó, illetve Portugália lesz majd az ellenfelük.

A meccs legjobbja: Carlos Tévez még egy ilyen rossz találkozón is kiemelkedett a mezőnyből, minden mozdulatán látszott, nem véletlenül kilincsel a Corinthians csatáráért fél Európa.