Mexikó 3-1 Irán
Mexikó és Irán egy nem túl élvezetes, ám annál izgalmasabb és fordulatosabb mérkőzést vívott egymással. A Dél-Amerikai gárda egy iráni védelmi megingásnak köszönheti győzelmét.
D csoport, 1. forduló: Mexikó - Irán 3-1 (1-1) Nürnberg, 41 ezer néző v.: Roberto Rosetti (olasz) Mexikó: Sánchez - Salcido, Osorio, Marquez, Pineda - Mendez, Pardo, Torrado (Pérez, a szünetben), Bravo - Franco (Zinha, a szünetben), Borgetti (Fonseca, 52.) Irán: Mirzapour - Kaebi, Rezaei, Golmohammadi, Nosrati (Aras Borhani, 81.)- Mahdavikia, Nekonam, Karimi (Madancsi, 63.), Teymourian - Daei, Hashemian gól: Bravo (28., 76.), Zinha (79.), illetve Golmohammadi (36.) sárga lap: Torrado (18.), Salcido (91.), illetve Nekonam (55.)
A mérkőzés első periódusa mexikói fölénnyel átitatva telt, ám az iráni csapat meglepően jól tartotta magát híresebb ellenfelével szemben. Mexikó nyomása azonban egyre komolyabb lett és a 28. percben a vezető gólt is megszerezték, ám nem örülhettek sokáig: az irániak a 36. minutumban egyenlíteni tudtak.
A félidőből hátramaradt durván 10 perc bosszantó hibák és szaggatott játék jegyében telt el. A szünetben kettőt is cserélt a döntetlen állással csalódott mexikói kapitány, döntése azonban a második játékrész elején kissé könnyelműnek bizonyult: Borgetti sérülésével harmadik cserelehetőségét is elhasználta Ricardo LaVolpe.
Jó foci nehezen alakult ki, ugyanis Mexikó fantáziátlan támadásait is csak komoly erőfeszítés árán volt képes megállítani Irán, a visszatámadásra már kevés erejük maradt. A borzalmasan unalmas mérkőzésben egyáltalán nem volt benne a gól, kettő pedig pláne nem, a végeredmény mégis 3-1 lett; előbb Bravo használta ki az ügyetlenkedő iráni védelem kapitális hibáját, majd Zinha is kipúpozta a kitámadó irániak távollétében magányos hálót.
Összességében egy nagyon unalmas meccset csak a 4 góllal sikerült némiképp fogyaszthatóvá tenni, de ezzel a teljesítménnyel egyik gárda sem sok jóra számíthat a vb további meccsein.
A meccs legjobbja: Omar Bravo két góljával nagyon sokat tett hozzá a mexikói győzelemhez.
Portugália 1-0 Angola
Angola az év meccsére készült Portugália ellen, azonban a vége a vasárnapi tendenciát követve dögunalom és 1 csöppnyi gól lett. A portugálok már a 4. percben eldöntötték a meccset, utána lazsáltak.
D csoport, 1. forduló: Angola - Portugália 0-1 (0-1) Köln, 40 000 néző v.: Jorge Larrionda (uruguayi) Angola: Joao Ricardo - Loco, Jamba, Kali, Delgado - Andre Macanga, Figueiredo (Miloy, 81.), Mendonca, Mateus - Akwa (Mantorras, 60.), Ze Kalanga (Edson, 70.) Portugália: Ricardo - Miguel, Carvalho, Meira, Valente - Tiago (Viana, 82.), Simao, Petit (Maniche, 72.) - Figo, Pauleta, Cristiano Ronaldo (Costinha, 60.) gól: Pauleta (4.) sárga lap: Jamba (28.), Loco (45+2.), Macanga (52.), illetve Ronaldo (27.), Nuno Valente (80.)
Már a meccs 1. percében gólt szerezhetett volna Pauleta, alaposan ráijesztve ezzel afrikai ellenfelükre. Majd amikor a rohamokat folytatva a 4. percben Figo megkerülős csele után a csatár tényleg betalált, volt némi remény arra, hogy végre egy gólban gazdag és jó meccset láthatunk.
A kezdeti ügyetlenkedések után aztán összeszedte magát Angola amatőr labdarúgókból álló válogatottja, ám a labda általában továbbra is portugál lábakon járt.
A portugálok az erőviszonyok teljes tudatában folyamatosan támadásokkal ostromolták volt gyarmatuk kapuját, még úgy is, hogy szemmel láthatóan nem játszottak teljes erőbedobással. A meccsre jellemző, hogy az első 45 percben csupán 1 angolai lövést jegyezhettünk fel.
A második félidőre aztán egy nyugodt, az előnyét őrizni kívánó Portugália érkezett, az unalomba fulladt mezőnyjátékot pedig egyre gyakrabban díjazta füttyszóval a közönség. Portugália aztán idővel több hibával kezdett el játszani, mint Angola, rossz passzok, bejátszások borzolták a tévé előtt kitartó drukkereket.
A végére maradt is az 1-0, a második 45 percben csupán 1 Costinha lövést érdemes megemlíteni – Portugália, ha csak egy góllal is, de legyőzte korábbi gyarmatállamát.
A meccs legjobbja: Cristiano Ronaldo lecseréléséig csapata legveszélyesebb embere volt, ha szorosabb a meccs és a pályán marad, még nagyobbat alkothatott volna.
Mexikó 0-0 Angola
A két délutáni szupermeccs után a vb lelkes nézői megkapták a szokásos unalom-adagot: Angola és Mexikó mérkőzését minél hamarabb el kell felejteni. Se gól, se játék – semmire sem jó döntetlen.
A találkozó első percei előrevetítették az unalmat. Az első 10 minutumban feljegyezhető esemény nem történt a pályán, békés passzolgatás, a térfelére betömörülő Angola és a helyzettel bármit is kezdeni képtelen Mexikó „heroikus” csatáját figyelhettük.
Az angolai válogatott csak szögletekig jutott, a bejátszásokból azonban felkészültek a mexikóiak. Mexikó képtelen volt bármit is kezdeni lényegesen kevésbé jegyzett ellenfelével szemben, az első játékrész így dögunalomba fulladt.
A gólok helyett csak a szabálytalanságokat, sárgákat és szögleteket lehetett számolgatni, igazából még komoly helyzetig sem jutottak a csapatok, egészen az 56. percig. Ekkor az angolai kapu előtt kavarodott fel az állóvízi homok, ám gól Arellano lövéséből sem esett.
Ettől kezdve picivel jobb lett a meccs, a csapatok elkezdtek focizni is, igyekeztek helyzeteket kidolgozni, a 66. percben Bravo lőtt a kapusba ziccerben. A 80. percben aztán Andrét (Angola csapatából) kiállítja a játékvezető, Mexikó így 10 ember ellen vehette fel a harcot a győzelemért.
De az amerikai csapat még így is képtelen volt a kapuja elé szegezni Angolát – amely története második vébémeccsén pontot rabolt egy nálánál sokkal nagyobb nevű ellenféltől!
A meccs legjobbja: az Argentína-Szerbia és Montenegró meccsen 2 játékost is beválogattunk rovatunkba, ezért engedtessék meg, hogy most senkit se említsünk meg. Mondhatni, a meccs nem hordozta magában a fenti megnevezésnek megfelelő teljesítménnyel előrukkolni képes játékos kiteljesedését.
Portugália 2-0 Irán
Portugália behúzta az Irán elleni meccset, így bebiztosította a helyét a vb legjobb 16 csapata között. Nem volt túl jó az összecsapás, de legalább született 2 gól és sok portugál helyzet. Cristiano Ronaldo sokat villogott.
Portugália - Irán 2-0 (0-0) Frankfurt, 47 ezer néző v: Poulat (francia) Portugália: Ricardo - Miguel, Ricardo Carvalho, Meira, Nuno Valente - Deco (Tiago, 80.), Costinha, Maniche (Petit, 67.), Figo (Simao, 88.), Ronaldo - Pauleta Irán: Mirzapur - Kaebi, Rezaei, Golmohamadi (Bahtiarizadeh, 89.), Noszrati - Mahdavikia, Nekunam, Ali Karimi (Zandi, 68.), Tejmurjan - Madancsi (Pakihatibi, 66.), Hasemian gól: Deco (63.), Ronaldo (80., 11-esből) sárga lap: Pauleta (45+1.), Deco (48.), Costinha (61.), illetve Dzsavad Nekunam (20.), Merzad Madancsi (32.), Kaebi (73.), Golmohammadi (88.)
Portugália szeretné megnyerni a világbajnokságot – nyilatkozták a játékosok. A mai, Irán elleni meccs után mi még nem mernénk mérget venni arra, hogy Cristiano Ronaldóék valóban a magasba emelik majd a vb-trófeát, a játékuk ugyanis megint nem volt szemkápráztató.
Ugyan az első 45 percben folyamatosan birtokolták a labdát és helyzeteket dolgoztak ki, gólt nem sikerült lőniük. Deco irányította a csapatot, amelyben nem volt komoly átütőerő, Cristiano Ronaldo pedig a grundon érezte magát. Rengeteg felesleges trükköt, cselt dobott be, ami hátráltatta a csapata játékát, igaz, cserébe sokszor került helyzetbe.
A már említett Deco a 13. percben hatalmas löketet zúdított az iráni kapura, a hálóőr azonban védett. Az irániak szervezetten védekeztek, Portugália pedig türelmesen várta, hogy próbálkozásaiból mikor lesz majd gól.
A második félidő ugyanígy kezdődött, a folyamatosan támadgató portugálok pedig a 65. percben Deco újabb nagy bombájával megszerezték a vezetést. Az európai gárda eztán elkezdett spórolni az erejével, ezt látván azonban a kiesés elől menekülő irániak előremerészkedtek.
Amikor épp kiegyenlített volna Irán, saját kapujuk előtt adódtak gondok: a bíró büntetőt ítélt Figo esése után. A labda mögé a sokat kritizált Cristiano Ronaldo állt és magabiztosan a hálóba lőtt – 2-0!
Ezután a hátralévő 10 perc már mindkét csapat számára felesleges volt. Iránban 2 gól nem volt benne, Decoék meg már inkább a gyúrópadra feküdtek volna. A vége 2-0 tehát, Portugália bejutott a 16 közé.
A meccs embere: Deco, aki hatalmas gólt lőtt a 65. percben. Nem volt különösebben aktív az egész meccsen, de veszélyesen játszott és ő szerezte a „mindent eldöntő” első gólt.
Angola 1-1 Irán
Ugyan Angolának a meccs előtt még volt némi esélye a továbbjutásra, az Irán elleni 1-1-es döntetlennel mind a két csapat búcsúzott a vb-ről. Az újonc afrikai gárda azért búcsúzóul megszerezte első gólját a világbajnokságok történetében.
A nem túl acélos támadófocijáról felismerhető angolaiak nagyon rosszul kezdték a mérkőzést. Az irániak jól tartották a labdát, igaz, helyzetbe nem tudtak kerülni. A sok sérüléssel tarkított meccsen Angola számára akkor csillant fel a továbbjutás reménye, amikor Portugália már 2-0-ra vezetett Mexikó ellen – amennyiben gólt tudtak volna lőni, az akkori állás szerint bejutnak a 16 közé!
A szünet után változott az addig iráni helyzetekkel tarkított játék képe. Angola elkezdett támadni, aminek a 60. percben gól lett az eredménye. Hajtottak becsülettel az afrikaiak, ám némi meglepetésre mégis Irán szerzett gólt: az 1-1 igazából – első pontjuk megszerzése okán – nekik volt kedvező.
A továbbjutástól (a mexikói szépítés óta amúgy is) messze kerülő Angola lélekben feladta a meccset, Irán így kedvére támadhatott ellenük. Gól azonban már nem született, így Irán és Angola egymást ejtették ki a csoport záró meccsén, ám mindkét oldalon lehetett minek örülni.
Irán első pontját, Angola első gólját szerezte meg a mérkőzésen.
Portugália 2-1 Mexikó
Portugália 2-1-re legyőzte Mexikót, így 3 győzelemmel csoportjának első helyén végzett. Az amerikai gárda még büntetőt is hibázott, a bíró rengeteg sárgát osztott ki.
Mexikó még akár vereségével is továbbjuthatott volna, amennyiben Angola nem nyer egy gólnál többel Irán ellen. Mivel a két kiscsapat meccsének végkimenetelét lehetetlenség lett volna előre megjósolni, a Mexikóért szorító szurkolók meglehetősen csalódottak lehettek, amikor Portugália a 6. percben Maniche góljával máris megszerezte a vezetést.
A nem túl helyzet-dús meccsen a 23. percben alakult ki újabb nagy portugál lehetőség, mégpedig egy büntető formájában. A jogos tizenegyest Simao magabiztosan értékesítette, 2-0 az európaiaknak.
Az első félóra végére kissé feltámadtak a mexikóiak, és egy nagy helyzet után szépíteni is tudtak, egy szöglet után Fonseca fejelt gólt a 30. percben. Ezután Mexikó maradt támadásban, ám a portugál kapus útját állta a próbálkozásaiknak.
Az 56. percben a mexikóiak is kaptak egy büntetőt, amivel kiegyenlíthettek volna, ám Bravo a kapu fölé tüzelt! Ráadásul 3 perccel később Angola megszerezte a vezető gólt Irán ellen, amivel a továbbjutás kapujába került (csupán rosszabb gólkülönbségük miatt ragadtak volna abban a helyzetben Mexikó mögött), Mexikó pedig emberhátrányba került, Perez kiállítása miatt.
A közepes színvonalú meccsen nem született több gól, Mexikó a 76. percben nyugodhatott meg végleg, amikor Irán kiegyenlített Angola ellen. Portugália megnyerte a csoportot, Mexikó a második helyen jutott tovább. |