Aranylabda

VB 2002

F csoport

Ausztrália 3-1 Japán

Bár a 84. percben még Japán vezetett 1-0-ra, fantasztikus hajárjának és két csereemberének köszönhetően Ausztrália megfordította a mérkőzés állását, s 3-1-es győzelemmel kezdte meg világbajnoki szereplését.

Eredmény, F csoport, 1. forduló:
Ausztrália - Japán 3-1 (0-1)
Kaiserslautern, 45 ezer néző
v.: Esszam Abd El Fatah (egyiptomi)
Ausztrália: Schwarzer - Emerton, Neill, Moore (Kennedy, 61.), Chipperfield - Grella, Wilkshire (Aloisi, 75.), Culina, Bresciano (Cahill, 53.) - Viduka, Kewell
Japán: Kavagucsi - Cuboj (Moniva, 56.; Oguro 90.), Mijamoto, Nakazava, Komano - Nakata, Nakamura, Fukunisi, Alex - Takahara, Janagiszava (Ono, 79.)
gól: Cahill (84., 89.), Aloisi (90+2.), illetve Nakamura (26.)
sárga lap: Grella (34.), Moore (57.), Cahill (70.), Aloisi (78.) illetve Mijamoto (31.), Takahara (39.), Moniva (68.)

A japán együttesben Takahara és Janagiszava is felépült kisebb sérüléséből, így ott lehetett a kezdőcsapatban, csakúgy, mint a másik oldalon Viduka és Kewell. Az első nagy helyzetet éppen előbbi, a Middlesbrough támadója hagyta ki, amikor kétszer is közelről lőhetett, ám Kavagucsi kapus kétszer is bravúrral hárított.

A 26. percben váratlanul vezetést szerzett Japán. Nakamura balról ívelt középre, Schwarzer kapus határozottan kiindult kapujából, ám az ötös vonalánál Janagiszava egy bodicsekkel megállította, a játékvezető nem jelzett szabálytalanságot (úgy tűnik, ez Egyiptomban megengedett), így a hálóőr hiába kapálózott, már nem érte el a labdát, amely akadálytalanul jutott kapujába (0-1).

„A japánok egyértelműen rövid passzokkal próbálnak siker elérni, keresik az ellenfél védelmének lyukas helyeit. Az ausztráloknak sokkal több türelemre lesz szükségük, ha sikert akarnak elérni” – nyilatkozta a BBC Sport szakkommentátora, az Aston Villa egykori gólzsákja, Dion Dublin.

S hiába volt igaza, az auszik csaknem találtak fogást az ellenfélen, a félidő második felében csupán egy Kewell- és egy Breschiano-lövés jelezte, egyenlíteni szeretnének.

Meglepetésre azonban éppen az agilis Breschiano került először a lecserélés sorsára, ám a fordulatot éppen a helyette pályára lépő Tim Cahill hozta meg. Az Everton támadója a „semmiből” egyenlített a 84. percben, majd öt perccel később a vezetést is megszerezte együttesének.

Japán összeomlott, a hosszabbítás harmadik percében a másik cserejátékos Aloisi is betalált, pazar egyéni akciója végleg eldöntötte a három pont sorsát.

A meccs legjobbja: ki mást is választhatnánk, mint Tim Cahillt. Az Everton 26 esztendős játékosa 37 percet töltött mindössze a pályán, mégis két gólt vágott, gyakorlatilag egymaga nyerte meg a mérkőzést válogatottjának.

Brazília 1-0 Horvátország

A németországi világbajnokság csoportmeccseinek egyik slágermérkőzésének ígérkezett a jó erőkből álló horvátok és a címvédő brazilok összecsapása. Érvényesült a papírforma, de nem volt sima a meccs a Dél-Amerikaiaknak.

Brazília - Horvátország 1-0 (1-0)
Berlin, 72 ezer néző
v.: Benito Archundia (mexikói)
Brazília: Dida - Cafú, Juan, Lucio, Roberto Carlos - Emerson, Kaká, Ronaldinho, Zé Roberto - Adriano, Ronaldo (Robinho, 69.)
Horvátország: Pletikosa - Simic, Robert Kovac, Tudor, Simunic - Srna, Nico Kovac (Leko, 41.), Kranjcar, Babic - Prso, Klasnic (Olic, 57.)
gól: Kaká (44.)
sárga lap: Emerson (42.), illetve N. Kovac (32.), R. Kovac (67.), Tudor (90.)

A találkozó előtt a horvátok reálisan értékelték a helyzetüket: csak akkor tartották esélyesnek magukat a győzelemre, ha Brazília rossz napot fog ki. Nos, mondhatni, rosszat fogott, Horvátország mégsem tudott győzni.

Az első negyedórában a brazilok tartották maguknál a labdát, ám igazán komoly helyzetet nem tudtak kialakítani. Roberto Carlos aztán távolról bombázott, alig pár centivel a kapu fölé.

Idővel néhány horvát lehetőséget is feljegyezhettünk, ám gólt Brazília szerzett: Cafú passzolt Kakához, aki állított egyet a labdán majd jó 20 méterről a kapuba csavart. Szépségdíjas találattal tehát vezetett a félidőben a nem túl attraktív brazil csapat.

A szünet után változott a felállás: a horvátok egyre vehemensebb rohamokat vezettek a brazil kapu felé. A sikeres megoldások gátja általában Dado Prso volt, aki rendre rossz megoldást választott.

A 61. percben például Roberto Carlos keresztlabdájára csapott le hátul, ám rossz ütemben ugratta ki Olicot így odalett a hatalmas helyzet. Ronaldo a 69. percben a kispadhoz ballagott, Robinho állt be a helyére – ettől nagyon feljavult a Dél-Amerikaiak támadójátéka.

Ronaldinho fejesét Pletikosa öklözte, Adriano közeli pörgetése pedig mellé ment – ugyan nem volt kirívóan nagy iramú a mérkőzés, a játék egészen érdekes volt. A horvátok mindent megtettek az egyenlítésért, ám a brazil védelem valahogy mindig helyrehozta a középpályán elkövetett hibákat.

A 88. percben a csapatkapitány Kranjcar fejelt a hálóba, ám ez alatt – a horvátok bánatára – a kapu tetején feszülő hálót kell érteni. A hajrában a horvát gárda egy időre 12 fősre duzzadt, köszönhetően egy 12-es mezben a pályára befutó horvát drukkernek.

Az eredményen sem ő, sem a meccsre nevezett horvátok sem tudtak már változtatni, így Brazília 1-0-ra győzedelmeskedett.

A meccs legjobbja: Kaká nagyon veszélyesen játszott, gólt is lőtt és ő volt a meccs legjobbja is. A vb eddigi legjobb mérkőzésén sokan nyújtottak jó vagy éppen kiemelkedő teljesítményt.

Japán 0-0 Horvátország

A braziloktól elszenvedett vereséget követően gól nélküli döntetlent ért el Japánnal szemben a horvát labdarúgó-válogatott. A két együttes így egyaránt 1-1 ponttal áll, azaz az F csoport harmadik fordulójában már kötelező lesz nyerni a nyolcaddöntőbe jutáshoz.

Eredmény, F csoport, 2. forduló:
Japán - Horvátország 0-0
Nürnberg, 40 ezer néző
v.: Frank de Bleeckere (belga)
Japán: Kavagucsi - Kadzsi, Mijamoto, Nakazava, Alex - Ogaszavara, Nakata, Fukunisi (Imamoto, a szünetben), Nakamura - Takahara (Maszasi, 85.), Janagiszava (Tamada, 62.)
Horvátország: Pletikosa - Simic, Robert Kovac, Simunic - Srna (Bosnjak, 87.), Tudor (Olic, 70.), Niko Kovac, Babic - Kranjcar (Modric, 78.) - Klasnic, Prso
sárga lap: Mijamoto (21.), Kavagucsi (42.), Alex (73.), illetve R. Kovac (32.), Srna (70.)

A nagy melegben laza játszadozással kezdődött az összecsapás, amelyen Horvátország ugyanazzal a kezdőcsapattal lépett pályára, mint Brazília ellen, a másik oldalon azonban Cuboj helyére Ogaszavarát állította Zico kapitány.

A brazil szakember is csak legyintgetett a kispadál az első 20 perc láttán, aztán tapsra ragadtatta magát Kavagucsi kapus bravúrján: a hálóőr ugyanis megfogta Darijo Srna büntetőjét, amelyet a horvátok Prso buktatásáért jogosan kaptak.

A játék nem igazán változott, Nakata és Kranjcar távoli lövésekkel próbálkozott, a gólszerzéshez a Hajduk Split középpályása állt közelebb, labdája a lécen csattant.

Második félidő elején kimaradt talán a világbajnokság legnagyobb helyzete: Janagiszava káprázatos passzt kapott, ám a kapuval szemben állva, 4 méterről külsővel ért labdához, így az az üres kapu helyett a bal kapufa mellett hagyta el a játékteret.

A 81. percben még Olic tört be a büntetőterületre, ám laposan a bal kapufa mellé lőtt.

A két csapat egymással szúrt ki, hiszen a gól nélküli döntetlen azt jelenti, mindkét fél egy-egy ponttal rendelkezik. A továbbjutásról a 3. forduló japán-brazil, illetve horvát-ausztrál csatája dönt majd.

A meccs legjobbja: Dado Prso végigrohanta a 90 percet, sok labdát szerzett a középpályán, más kérdés, hogy a Rangers csatárának inkább a góllövésben kellett volna jeleskednie.

Brazília 2-0 Ausztrália

Továbbra sem találja ritmusát és igazi játékát a brazil labdarúgó-válogatott, ám amíg nyer Carlos Alberto Parreira együttese, nem érheti kritika a csapat háza táját. A világbajnok ezúttal 2-0-ra győzött Ausztráklia ellen, s két meccs után bejutott a nyolcaddöntőbe.

Eredmények, F csoport, 2. forduló:
Brazília - Ausztrália 2-0 (0-0)
München, 66 000 néző
v.: Markus Merk (német)
Brazília: Dida - Cafú, Lucio, Juan, Roberto Carlos - Emerson (Gilberto Silva, 72.), Zé Roberto, Kaká, Ronaldinho - Adriano (Fred, 88.), Ronaldo (Robinho, 72.)
Ausztrália: Schwarzer - Neill, Moore (Aloisi, 69.), Popovic (Bresciano, 41.), Culina - Emerton, Chipperfield, Grella, Cahill (Kewell, 56.) - Sterjovski, Viduka
gól: Adriano (49.), Fred (89.)
sárga lap: Cafú (29.), Ronaldo (31.), Robinho (83.), illetve Emerton (13.), Culina (39.)

Az első félidőben néhány távoli lövésen kívül nem sok mindent lehetett feljegyezni, a két válogatott egyértelmű célfutballra törekedett. Ausztrália számára az volt lényeg, minél tovább húzza kapott gól nélkül, a világbajnok viszont teljes harci díszben a kivárásra játszott, miután feltörni nem igazán tudta az ausztrál védelmet.

Nem véletlen, hogy 45 perc alatt egy hatalmas Kaká bombán kívül, csak némi ausztrál lövöldözésről lehetett beszámolni, Dida kapujánál Viduka és Bresciano is elbizonytalanodott.

A második játékrészt kiválóan kezdte Brazília: a 49. percben Adriano és Ronaldo öt védő csodálkozását használta ki, végül az Inter csatára szerezte 16 méterről a vezető gólt (1-0).

Megélénkül a játék, ám az ausztrálok pontosságával még mindig gondok adódtak, Kewell üres kapu fölé lőtt, mire Bresciano végre jól helyezte a labdát, akkor meg Dida védett hatalmas robinzonáddal.

A 82. percben Ronaldinho bal oldali szögletét a rövid saroknál érkező Kaká a felső lécre csúsztatta, hét perccel később azonban a cserejátékosokkal szemben már a kapufa is tehetetlennek bizonyult. Robinho jobbról, 13 méterről a bal kapufa tövére bombázott, a labda a vetődő Schwarzer mögött Fred elé pattant, aki 3 méterről nem hibázott (2-0).

Brazília második győzelmével biztosította helyét a legjobb 16 között, Ausztráliának ehhez még sikerrel kell megvívnia a horvátok elleni összecsapást.

A meccs legjobbja: a Bayern München 32 éves középpályása, Zé Roberto végigzakatolta a mérkőzés 90 percét, jól osztogatott, s ha kellett a védekezésből is kivette részét. Egy ízben például hatalmas sprintet levágva ő szerelte saját ötösén belül az ausztrál támadót.

Horvátország 2-2 Ausztrália

Hiába vezetett két alkalommal is Horvátország válogatottja, az ausztrál együttes Moore és Kewell góljaival mindkétszer egyenlíteni tudott, s a 2-2-vel a kontinensnyi ország nemzeti csapata jutott be a legjobb 16 közé.

Eredmény, F csoport, 3. forduló:
Horvátország - Ausztrália 2-2 (1-1)
Stuttgart, 52 ezer néző
v.: Graham Poll (angol)
Horvátország: Pletikosa - Simic, Tomas (Klasnic, 83.), Simunic, Babic - Srna, Tudor, Kovac, Kranjcar (Leko, 65.) - Olic (Modric, 74.), Prso
Ausztrália: Kalac - Emerton, Neill, Moore, Chipperfield (Kennedy, 75.)- Grella (Aloisi, 63.), Culina, Cahill, Sterjovski (Bresciano, 71.), Kewell -  Viduka
gól: Srna (2.), Kovac (56.), illetve Moore (38., 11-esből), Kewell (79.)
sárga lap: Simic (7., 85.), Tudor (38.), Simunic (62., 94.), Pletikosa (70.), illetve Emerton (81., 87.)
piros lap: Simic (85.), Simunic (94.), illetve Emerton (87.)

Kiválóan kezdte a sorsdöntő mérkőzést Horvátország, a 2. percben máris megszerezte a vezetést az együttes: Darijo Srna 25 méterről gyönyörű szabadrúgásgólt ragasztott a jobb felső sarokba (1-0).

Megnyugodott a vezetés tudatában az európai csapat, sőt, hogy izgalmasabbá tegye a mérkőzést, Tomas a 38. percben teljesen feleslegesen kezezett a büntetőterületen belül, a büntetőt Moore tanítanivaló módon a jobb felső sarokba vágta (1-1).

A második félidő elején elképesztő kapushibából ismét a horvátok szereztek vezetést. Az 56. percben Nico Kovac 17 méterről egy gyenge, lapos lövést eresztett meg, s a Schwarzert helyettesítő Kalac kapus olyan ügyetlenül dőlt el jobbra, hogy a kezén átpattanva a gólvonal mögé vánszorgott a labda.

A 79. percben elég lesgyanús helyzetből jött az újabb válasz: Aloisi csúsztatott Kewell elé, aki az ötös sarkáról nem hibázott (2-2).

Ausztrália a döntetlennel kiharcolt a csoport második helyét, a nyolcaddöntőben Olaszország lesz az ellenfél.

A meccs legjobbja: Harry Kewell nemcsak gólt, de továbbjutást érő találatot szerzett, az ausztrálok liverpooli légiósa az egész mérkőzésen aktívan, impulzívan futballozott.

Japán 1-4 Brazília

Nem sok esélyt hagyott Japán válogatottjának a világbajnok brazil csapat, amely Ronaldo két góljának (is) köszönhetően 4-1-re nyert, s százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg az F csoportot.

Japán - Brazília 1-4 (1-1)
Dortmund, 64 ezer néző
v.: Eric Poulat (francia)
Japán: Kavagucsi - Kadzsi, Nakazava, Cuboj, Alex - Ogaszavara  (Nakata Kodzsi, 56.), Nakata Hidetosi, Inamoto, Nakamura - Tamada, Maki Szejcsiro (Takahara, 60. (Oguro, 66.)
Brazília: Dida (Ceni, 81.) - Cicinho, Lucio, Juan, Gilberto - Gilberto Silva, Juninho, Kaká (Zé Roberto, 71.), Ronaldinho (Ricardinho, 71.) - Ronaldo, Robinho
gól: Tamada (34.), illetve Ronaldo (45+1., 81.), Juninho (53.), Gilberto (59.)
sárga lap: Kadzsi (40.), illetve Gilberto (44.)

Japán számára matematikai esély még akadt a brazilok elleni utolsó csoportmérkőzésen, ám ehhez minimum két góllal kellett volna diadalmaskodni Zico tanítványainak a világbajnok felett.

A meccs nem úgy indult, hogy bármi keresnivalója lehet a távol-keletieknek, Ronaldo két nagy helyzetet is elpuskázott, pontosabban Kavagucsi védett szépen. A 34. percben teljesen váratlanul megszerezte azonban a vezetést Japán. Egy szépen felépített támadás végén az ázsiaiak honosított brazilja, Alex passzolt a védők mögött felbukkanó Tamada elé, aki a balösszekötő helyéről, nyolc méterről úgy vágta a labdát a rövid felsőbe, hogy Dida a kezét sem tudta megemelni (1-0).

A félidő hosszabbításában jött az egyenlítés: Ronaldinho passzát követően Cicinho ívelt középre, a védő elszámította a labda ívét, amelyet Ronaldo 4 méterről könnyedén fejelt a jobb sarokba (1-1).

A második félidőt hatalmas offenzívával indította Brazília, de az 53. percben Kavagucsi kapus elmélázása is kellett az újabb gólhoz. Juninho Pernambucano úgy lőtt mintegy 30 méterről a kapuba, hogy a japán portás szó szerint árnyékra vetődött (1-2).

Az 59. percben Ronaldinho adott remek labdát Gilbertónak, aki középre tekintett, majd passz helyett kilőtte a bal asló sarkot (1-3). A 81. percben Ronaldo is távolról kísérletezett, 18 méteres lövése egy védő takarásában a kiszolgáltatott Kavagucsi kapujának bal oldalában landolt.

Győzelmével Brazília százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg az F csoport küzdelemsorozatát, míg Japán elbúcsúzott a világbajnokságtól.

A meccs legjobbja: nem hiába bízott Carlos Alberto Parreira szövetségi kapitány a Real Madrid kicsit dundi világklasszisában, Ronaldo ezúttal kétszer is betalált, s emellett számtalan helyzet aktív résztvevője is volt.