Aranylabda

VB 2002

G csoport

Dél-Korea 2-1 Togo

A 2002-es labdarúgó-világbajnokság 4. helyezettje, Korea és a vb-újonc Togo csapata nyitotta a G csoport küzdelemsorozatát. A találkozón ugyan az afrikai együttes szerzett vezetést, ám a második félidő elején emberhátrányba kerülve nem bírták ki a koreai nyomást, így végül 2-1-re a távol-keleti együttes diadalmaskodott.

Eredmény, G csoport, 1. forduló:
Koreai Köztársaság - Togo 2-1 (0-1)
Frankfurt, 48 ezer néző
v.: Graham Poll (Anglia)
Korea: Li Vun Dzse - Kim Dzsin Kju (An Dzsung Hvan, a szünetben), Csoj Dzsin Csul,  Kim Jung Csul - Szong Csong Gug - Li Ho, Li Eul Jong (Kim Nam Il, 68.), Park Dzsi Szung, Li Jung Pjo - Li Csun Szu, Cso Dzse Dzsin (Kim Szang Sik, 83.)
Togo: Agassa - Tchangai, Nibombe, Abalo, Assemoassa (Forson, 62.) - Salifou (Aziawonou, 86.), Senaya (Toure, 55.), Romao, Toure-Maman - Kader, Adebayor
gól: Li Csun Szu (54.), An Dzsung Hvan (72.), illetve Kader (31.)
sárga lap: Kim Jung Csul (41.), Li Csun Szu (51.), illetve Abalo (23., 53.), Romao (24.), Tchangai (92.)
piros lap: Abalo (53.)

Bármilyen meglepő, 48 ezer szurkoló gyűlt össze a frankfurti stadionba, hogy lássa a legutóbbi világbajnokság negyedik helyezettjét, Koreát, illetve a vb-újoncnak számító Togót. Azt az együttest, amelyről az elmúlt napokban sokat cikkezett a világsajtó – no nem a teljesítmény és a várakozás, hanem az edzőkérdés miatt.

Pfister vagy Schäfer? Vagy valaki más? ez volt a nagy kérdés, ám a togói busz begördülése után a 61 esztendős német mester, Otto Pfister szállt le elsőként...

„Azt hiszem, Togo nyer, mert Korea komoly generációváltáson esett át 2002 óta” – vélte a meccs előtt Marcel Desailly, a franciák Európa- és világbajnoka.

Az első félidő majdnem unalomba fulladt, a mezőnyjáték mellett nem igazán maradt erő a befejezésekre, de még a helyzetek kialakítására sem. A 31. percben a mérkőzés első kapura lövése azonban gólt eredményezett: egy hosszú indítást Mohamed Kader térddel tett maga elé, két védőt lerázott, majd 14 méterről, jobbal a jobb alsó sarokba lőtt (0-1).

„Nagy csalódást keltenek a koreaiakat, ami az elmúlt négy évben történt velük, az tragédia” – fejtette ki véleményét a BBC szakkommentátora, Gordon Strachan utalva a vb-4. gyatra teljesítményére.

A második félidőt Kader majdnem újabb góllal folytatta – Li kapus remekül védett -, majd az 53. percben Jean-Paul Abalo rúgta fel a kiugró Parkot, ezzel megkapta második sárgáját Graham Poll játékvezetőtől, s mehetett zuhanyozni. A 18 méteres szabadrúgást Li Csun Szo a rosszul mozduló kapus mellett a kapu jobb oldalába tekerte (1-1).

Korea feltámadt, a félidőben csereként beálló An Dzsung Hvan sok gondot okozott a védőknek, a Duisburg csatára a 72. percben hatalmas góllal már Koreát juttatta előnyhöz (majd percek múlva egy ziccert is kihagyott).

A hajrában már nem sikerült újítania az emberhátrányban játszó afrikaiaknak, Korea megérdemelten nyert 2-1-re.

A meccs legjobbja: An Dzsung Hvan csereként beállva gyökeresen változtatta meg a játék képét. A 2002-es világbajnokság egyik hőse – akit az olaszoknak rúgott győztes gólja miatt kirúgott a Perugia – a német MSV Duisburgból szeretne előkelőbb együttesbe szerződni, Togónak rúgott bombagólja jó ajánlólevél lehet.

Franciaország 0-0 Svájc

A világbajnokság eddigi leggyengébb összecsapását rendezték kedden délután Stuttgartban, amelyen Franciaország és Svájc együttes csapott össze egymással. A találkozón nem született gól, amely inkább a helvétek számára dicsőség.

Franciaország - Svájc 0-0
Stuttgart, 52 ezer néző
v.: Valentyin Ivanov (orosz)
Franciaország: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Wiltord (Dhorasoo, 84.), Vieira, Zidane, Makelele, Ribery (Saha, 70.) - Henry
Svájc: Zuberbühler - Degen, Müller (Djourou, 75.), Senderos, Magnin - Barnetta, Vogel, Cabanas, Wicky (Margairaz, 82.)- Frei, Streller (Gygax, 57.)
sárga lap: Abidal (64.), Zidane (72.), Sagnol (90+3.), illetve Magnin (42.), Streller (45.), Degen (56.), Cabanas (72.), Frei (90+3.)

Az összecsapás első 25 perce majdnem unalomba fulladt, ekkor is csak a véletlen idézett elő egy nagy helyzetet. Barnetta 25 méteres szabadrúgása a tétova védők és Barhez kapus között a bal kapufán csattant, a lecsorgó labdát pedig az egyedül érkező Frei nem találta el.

Bő tíz perccel később a másik oldalon Ribery lépett ki egy az egyben, de ahelyett, hogy lőtt volna, Henry elé passzolt, aki egy csel után tüzelt, a labda Senderos kezéről pattant ki, az orosz játékvezető viszont nem ítélt büntetőt.

Félidőben a BBC két szakértője is bírálta a francia válogatottat. Martin O'Neill, a Celtic egykori északír szakvezetője szerint elképesztően gyenge a gall csapat. „Ha Ludovic Giuly, aki benne sincs a keretben, rosszabb játékos, mint Sylvain Wiltord, akkor én holland vagyok.” A franciák Európa- és világbajnoka, Marcel Desailly főleg azt hiányolta, hogy Zinedine Zidane teljesítménye elmarad a várt produktumtól.

A második játékrészben sem változott semmi, a franciák képtelenek voltak helyzetig jutni, a 65. percben lehetett egyetlen eseményt feljegyezni, akkor Barnetta beadását Gygax fejelte közelről kapura, de pont Barthezt találta el.

A francia csapat folytatta a legutóbbi vébén látott teljesítményét, az akkori három, gól nélkül megvívott összecsapás után ezúttal sem sikerült az ellenfél hálójába találni.

A meccs legjobbja: ilyen mérkőzést után vétek lenne kiosztani a díjat...

Franciaország 1-1 Dél-Korea

Az 1998-as világbajnok francia labdarúgó-válogatott első meccsén pocsékul futballozott, és immár négy vb-mérkőzés óta képtelen betalálni, hiszen a legutóbbi tornáról rúgott gól nélkül utazott haza. Korea ellen legalább utóbbi rossz sorozat megtört, ám az 1-1-es eredmény is azt jelenti, az együttes közel áll a kieséshez.

Eredmények, G csoport, 2. forduló:
Franciaország - Koreai Köztársaság 1-1 (1-0)
Lipcse, 43 ezer néző
v: Benito Archundia (mexikói)
Franciaország: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Vieira, Makelele - Malouda (Dhorasoo, 88.), Zidane (Trezeguet, 91.), Wiltord (Ribery, 60.) - Henry.
Koreai Köztársaság: Li Vun Dzse -  Kim Jung Csul, Kim Dong Dzsin, Csoj Dzsin Csul - Li Jung Pjo, Kim Nam Il, Li Ho (Kim Szang Sik, 69.), Li Eul Jong (Szeol Ki Hjeon, szünetben) - Li Csun Szu (An Dzsung Hvan, 72.), Cso Dzse Dzsin, Park Dzsi Szung
gól: Henry (9.), illetve Dzsi Szung (81.)
sárga lap: Abidal (79.), Zidane (85.), illetve Li Ho (11.), Dong Dzsin (29.)

Semmit sem titkolt Raymond Domenech, a franciák szövetségi kapitánya ugyanis a találkozó előtt egy nappal bejelentette, a kezdőcsapatban mindössze egy változás lesz: Franck Ribéry helyett Florent Malouda kerül a csapatba. Koreai oldalon meglepetésre ismét csak a kispadon kezdett a Togo elleni összecsapás egyik hőse, An Dzsung Hvan.

Ha van bűnrossz mérkőzés, akkor ez az volt.

Az első játékrészben két említésre méltó esemény történt. A 9. percben Wiltord rossz kövése Thierry Henry elé került, aki a leshatárról kilépve 11 méterről gurított a koreai kapuba (1-0).

A góltól sem javult meg az összecsapás, olyannyira, hogy a mexikói Benito Archundia játékvezető a második találatot érvénytelenítette – talán úgy gondolta, ez sem javítana a színvonalon.

A viccet félretéve, a 32. percben Zidane bal oldali szögletét Viera az ötösről fejelte kapura, Li kapus a gólvonal mögé esve kipaskolta. A televíziós felvételek szerint gól volt, a játékvezető azonban nem ítélt semmit.

A második félidőben harminc percig csak a cseréket lehetett feljegyezni, a meccs első koreai kapura lövése (amely fejes volt) a 80. percben következett be, Dong kísérletét Barthez fogta. A 81. percben váratlanul a semmiből egyenlített Korea. Szeol Ki Hjeon jobboldali beadását Cso Dzsin Dzse visszafejelte középre, a berobbanó Park pedig az ötös vonalánál úgy ért bele lábfejjel, hogy a labda átpörgött Barthez fölött, s a bal sarokba hullott (1-1).

A hajrára már hiába próbálkozott Franciaország, öt percnyi focival nem lehet sikert elérni. Az együttes így két meccsen szerzett két pontjával közel került a kieséshez.

A meccs legjobbja: a Manchester United 25 éves középpályása Park Dzsi Szung sokat futott, s egyenlítő góljával pontot szerzett. Ezzel már a legjobb lehetett…

Togo 0-2 Svájc

Frei és Barnetta góljaival 2-0-s győzelmet aratott Svájc válogatottja Togo ellen a labdarúgó-világbajnokság G csoportjának második fordulójában. A helvét gárda ezzel átvette a vezetést a kvartettben, Fekete-Afrika képviselője pedig az utolsó, Franciaország elleni találkozótól függetlenül elbúcsúzott.

Eredmény, G csoport, 2. forduló:
Togo - Svájc 0-2 (0-1)
Dortmund, 63 ezer néző
v: Carlos Amarilla (paraguayi)
Togo: Agassa - Nibombe, Toure, Tchangai, Agboh (Saliphou, 25.) - Dossevi (Senaya, 69.), Toure-Maman (Malm, 87.), Romao, Forson - Coubadja, Adebayor
Svájc: Zuberbühler - Degen, Senderos, Müller, Magnin - Wicky, Vogel, Barnetta - Cabanas (Streller, 77.) - Frei (Lustrinelli, 87.), Gygax (Hakan Yakin, a szünetben)
gól: Frei (16.), Barnetta (88.)
sárga lap: Salifou (45.), Adebayor (47.), Romao (53.), illetve Vogel (92.)

Az is  nagy dolog, hogy egyáltalán Togo kiállt a mérkőzésre, egy nappal korábban  ugyanis a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnek (FIFA) kellett közbelépnie, az afrikai csapat játékosai – továbbra is pénzüket, prémiumukat követelve) nem akartak felszállni a Dortmundba induló repülőgépre.

Otto Pfister szövetségi kapitány fiai végül beadták a derekukat, s felvették a harcot Svájc együttesével.

Az első félidőben egyetlen különbséget lehetett regisztrálni a felek között, amíg Mohamed Kader és Pascal Zuberbühler egymással hadakozott, addig a másik oldalon az egyetlen valamirevaló helyzetből Frei vezetést szerzett az európaiaknak. A mezőnyben sokkal szebben, tetszetősebben játszott Togo, ám mindez mit sem ért gól nélkül.

A második játékrészben sokkal aktívabban kezdett Svájc, Hakan Yakin beállításával a szakvezetés életet lehelt a támadósorba, ám Agassa kiválóan védett.

A 88. percben aztán minden eldőlt, Barnetta 15 méterről úgy lőtte ki a jobb alsó sarkot, hogy a labda a kapufáról pattant a hálóba.

2-0-s győzelmével Svájc átvette a vezetést a csoportban, Togo pedig kiesett. Szép búcsú gyanánt pénteken akár a franciákat

Svájc ezzel két meccsen szerzett négy pontjával, jobb gólkülönbségének köszönhetően a kvartett élére ugrott, ám az utolsó csoportmeccsen Korea ellen még komoly rangadó vár Köbi Kuhn fiaira.

Togo elbúcsúzott a világbajnokságtól, ám a pénteki zárófordulóban magával ránthatja Franciaországot is.

A meccs legjobbja: a csereként pályára lépő Hakan Yakin új színt vitt csapata játékába. A Young Boys 29 éves középpályása felpörgette a svájciak játékát, helyzeteket dolgozott, s hagyott ki, s nagy szerepe volt abban, hogy a válogatott nem ült le teljesen a második félidőre.

Togo 0-2 Franciaország

Franciaország hatalmas erőfeszítéseket téve 2-0 arányban legyőzte Togo csapatát és Svájc mögött bejutott a vb legjobb 16 csapata közé. A gólokat Vieira és Henry lőtték, gyors egymásutánban, a második félidő első harmadában.

Togo - Franciaroszág 0-2 (0-0)
Köln, 45 ezer néző
v.: Jorge Larrionda (uruguayi)
Togo: Agassa - Nibombe, Yaovi, Dosseh, Tchangai - Salifou, Senaya, Mamam (Olufade, 59.), Aziawanou, Coubadja - Forson, Adebayor (Dossevi, 75.)
Franciaország: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Silvestre - Ribery (Govou, 77.), Vieira (Diarra, 81.), Makelele, Malouda (Wiltord, 74.) - Trezeguet, Henry
gól: Vieira (55.), Henry (61.)
sárga lap: Aziawanou (38.), Mamam (44.), Salifou (88.) illetve Makelele (30.)

A franciák a találkozó elejét megnyomták, ám komoly helyzetet nem tudtak kialakítani az afrikaiak ellen. Negyedóra elteltével ugyan feltörte a védelmet Trezeguet, ám a csatár hiába szerzett gólt, azt a bíró les címén érvénytelenítette.

Pár perccel később ismét a Juventus csatára veszélyeztetett, ám gyenge lövése a kapus kezében kötött ki. A 34. percben Henry lépett ki nagy helyzetben, ám a játékvezető ismét lest fújt, így a támadó nem került ziccerbe, nem sokkal később pedig Trezeguet lövése után csak a jó szerencse mentette meg a togoi gárdát attól, hogy a labda átvánszorogjon a gólvonalon.

A második félidő francia nyomással és bátor afrikai kontrákkal kezdődött. Az 54. percben viszont Vieira nagyszerű helyzetfelismerésével megtört a jég: a középpályás nagyszerűen kezelt le egy labdát a 16-oson belül, majd azt fordulásból a hálóba emelte-lőtte.

A gól után vérszemet kaptak a kékek és nem sokkal később ismét betaláltak, ezúttal Henry által. A franciák még kidolgoztak pár nagy ziccert (Trezeguet és Ribery is hibázott), idővel a játék képe mégis kiegyenlítetté vált. Az aktuális eredménnyel járó továbbjutás ténye megnyugtatta Franciaországot, akik végül megtartották az állást, 2-0-s győzelmükkel a csoport második helyén bejutottak a nyolcaddöntőbe.

A meccs legjobbja: Vieira nagyon jól irányított, gólt szerzett és gólpasszt is adott.

Svájc 2-0 Dél-Korea

Eredmény, G csoport, 3. forduló:
Svájc - Koreai Köztársaság 2-0 (1-0)
Hannover, 43 ezer néző
v:  Horacio Elizondo (argentin)
Svájc: Zuberbühler - Degen, Senderos (Djourou, 53.), Müller, Spycher - Barnetta, Vogel, Cabanas, Hakan Yakin (Margairaz, 71.), Wicky (Behrami, 88.) - Frei
Koreai Köztársaság: Li Von Cse - Li Jung Pjo (An Dzsung Hvan, 63.), Kim Dzsin Kju, Csoj Dzsin Csul, Kim Dong Dzsin - Park Dzsi Szung, Kim Nam Il, Li Ho - Li Csun Szu, Cso Dzse Dzsin, Park Csu Jung (Szeol Ki Hjeon, 66.)
gól: Senderos (23.), Frei (77.)
sárga lap: Senderos (43.), Yakin (55.), Wicky (69.), Spycher (82.), Djourou (90.), illetve Park Csu Jung (23.), Kim Dzsin Kju (37.), Csoj Dzsin Csul (78.), Li Csun Szu (80.)

Az első félidőt nagy lendülettel kezdték a svájciak, de 23 percnek kellett eltelnie az első találathoz. Ekkor a kezdőcsapatban több mint kilenc hónap után szereplő Hakan Yakin (aki már Togo ellen is kiválóan játszott csereként) jobbről ívelt az ötös túlsó sarkára egy szabadrúgást, Senderos érkezett, s a védő fejével együtt a labdát is eltalálta… előbbi homloka felszakad, utóbbi pedig a kapu bal oldalába vágódott (1-0).

A félidő végére feltámadtak a koreaiak, Li Csun Szu két helyzetet is kihagyott, pontosabban Zuberbühler hárított mindkétszer kiválóan.

A második félidőben Frei révén számtalan helyzetet elpuskázott az európai együttes, a koreaiak annak ellenére képtelen voltak normális támadást vezetni, hogy számukra csak a győzelem jelenhetett volna továbbjutást.

A 77. percben aztán Frei lába is elsült, a lesre játszó védők közül kilépett, elhúzta a kapus mellett, s az üres hálót már nem tudta elvéteni (2-0). A hajrában még egy kapufára futotta koreának, de ez kevés volt az üdvösséghez: Svájc csoportelsőként jutott be a nyolcaddöntőbe, míg az ázsiai együttes a legutóbbi vb-negyedik hely után ezúttal korai búcsúra kényszerült.

A meccs legjobbja: Alexander Frei, a Rennes 27 éves csatára állandó gólveszélyt jelentett, s bár számtalan helyzetet elpuskázott, mégis az ő találata állította be a végeredményt, s nyugtatta meg végleg a svájciakat.

Egyenes kiesés

Csoportkörök

Menedzsereink

Szavazás
Szavazás
Ki nyeri meg a 2006-os világbajnokságot?

Kínai állatjegyek!
Kiváncsi vagy milyen állat jegyében születtél a Kínai horoszkóp szerint?
Ha igen,akkor csak ird be mikor születtél:. Pl: "1988"